fbpx

Metoda układania płytek na klips

Jednym z nich jest nierówność płytek w obrębie jednej serii wynikła z niedoskonałości procesu technologicznego.

Wymiary najrówniejszych płytek dostępnych na rynku mogą wahać się w przedziale nawet 0,2 mm. Oznacza to, że na 10 płytkach różnica może wynieść 2 mm, a przy 50 płytkach nawet 1 cm. Zwykle nierówności w płytkach maskuje się poprzez manipulowanie szerokością fug.

Innym czynnikiem mogącym wpłynąć na powstawanie nierówności jest nierówno położona warstwa zaprawy, a nawet krzywość podłoża. Do tego dochodzi ryzyko nierównomiernego wiązania kleju, który sprawia, że płytka z jednej strony zaczyna wiązać szybciej, a tym samym powstają widoczne przekrzywienia w postaci odchodzących rogów i krawędzi.

W takich sytuacjach nieocenioną pomocą może okazać się system poziomowania płytek na klipsy. Montaż na klipsy jest szybki i prosty a przede wszystkim skuteczny. Klipsy wykluczają konieczność używania krzyżyków.

Jaki klips jest każdy widzi

Obecnie na rynku spotkamy się z kilkoma systemami montażu wyposażonymi w autorskie rozwiązania technologiczne ich producentów. Zasada działania oraz ogólna budowa pozostaje jednak taka sama.

Budowa klipsa do poziomowania płytek jest banalna, przez co tak funkcjonalna i prosta w obsłudze. Klips składa się z dwóch elementów: podstawki umieszczanej pod płytkę i klina, który odpowiednio dociska płytkę do podstawki, wyrównując jej poziom.

Omawiane systemy poziomujące wykonywane są z tworzyw sztucznych całkowicie bezpiecznych dla płytek. Klipsy nie rysują powierzchni, a specyfika ich konstrukcji eliminuje ryzyko złamania lub zbytniego wyginania się poszczególnych elementów.

Jak używa się systemów poziomujących?

Klipsy poziomujące służą do wyrównywania poziomu kafli względem uprzednio położonych płytek, nie zaś do utrzymywania odpowiedniego poziomu względem ściany. Po prawidłowym i równym zamocowaniu pierwszej płytki (używając poziomicy) reszta płytek również zachowa poziom. Klipsy stosuje się głównie do płytek dużych i średnich. Małe płytki bez większego problemu można wyrównać za pomocą poziomicy i krzyżaków.

Na początku należy zamocować pierwszą płytkę, która będzie stanowić punkt wyjściowy dla poziomowania pozostałych płytek. Następnie pod krawędzie płytki umieszcza się podstawki klipsów. Podstawki należy zamocować mniej więcej w ¼ długości płytki od środka do narożnika.

Następnie na zamocowany klips dosuwa się drugą płytkę i dociska (w zależności od systemu: za pomocą klina, dokręcanego docisku lub w jeszcze inny sposób) tak, aby wyrównała poziom z pierwszą płytką.

Po zamocowaniu i wypoziomowaniu płytek należy poczekać, aż klej zwiąże płytki ze ścianą lub podłogą. Teraz należy usunąć klipsy za pomocą gumowego młotka lub innego przedmiotu, który nie uszkodzi płytek.

Na co zwracać uwagę wybierając systemy poziomujące?

Podczas wybierania systemu poziomującego należy zwrócić uwagę na kilka aspektów umożliwiających lepsze dopasowanie zestawu do parametrów płytek i fugi.

Systemy poziomujące za pomocą klipsów są kompatybilne z większością płytek dostępnych na rynku. Klin lub inny element dociskający może pracować z płytkami o grubości 12 – 8 mm. W przypadku cieńszych płytek należy sprawdzić, czy klin będzie w stanie docisnąć tak cienkie płytki.

Duże płytki mogą być układane w większych odległościach niż standardowe 1,5 mm. Oznacza to, że system poziomujący może nie „złapać” dwóch oddalonych od siebie płytek. Warto mieć to na względzie podczas wybierania systemu poziomującego.

 

Close Menu